Formalności związane z organizacją pogrzebu

Śmierć bliskiej osoby to zawsze smutny moment dla rodziny i bliskich. Mimo smutku i żalu zawsze należy dopełnić formalności związanych z organizacją pogrzebu. Ważne, aby wiedzieć co dokładnie i w jakiej kolejności załatwić.

Zawiadomienie lekarza

Jeśli do śmierci bliskiej osoby doszło w domu konieczne jest zawiadomienie lekarza. Lekarz stwierdzi zgon, a następnie wystawi kartę zgonu. Wezwanie lekarza jest konieczne. Bez wydanej karty zgonu zakład pogrzebowy nie będzie mógł zabrać ciała.

Urząd Stanu Cywilnego

Formalności pogrzebowe urząd

Kolejnym krokiem jest zawiadomienie Urzędu Stanu Cywilnego. W tym celu złożyć należy takie dokumenty jak kartę zgonu, dowód tożsamości zmarłej osoby oraz wniosek o wydanie odpisów aktu zgonu. Ważne jest, aby udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce zgonu. Jeśli np. Białystok jest miastem, w którym doszło do zgonu, wówczas udać należy się do Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku.

Zasiłek pogrzebowy

Formalności pogrzebowe zasiłek pogrzebowy

Nie można także zapomnieć o wystąpieniu o zasiłek pogrzebowy. Przysługuje on osobie, która ponosi koszty pochówku. W celu otrzymania zasiłku pogrzebowego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Organizacja pogrzebu

Formalności pogrzebowe organizacja pogrzebu

Najważniejsza rzecz to oczywiście organizacja samego pogrzebu. To zlecić należy doświadczonemu domowi pogrzebowemu. Najlepiej takiemu, który świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe w Białymstoku. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie aspekty związane z pochówkiem zamknięte będą na ostatni guzik. Co ważne, wiele zakładów pogrzebowych oferuje także zajęcie się wszystkimi omawianymi powyżej kwestiami formalnymi. Dla pogrążonej w żałobie rodzinie jest to bardzo duże odciążenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments