Jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?

Śmierć kogoś bliskiego to zawsze niezwykle smutny czas. Ale wiąże się on także z koniecznością załatwienia wielu formalności. Przede wszystkim tych związanych z organizacją pogrzebu.

Pierwszym dokumentem, jaki należy uzyskać po śmierci bliskiej osoby jest karta zgonu. Jest to niezwykle ważny dokument, ponieważ bez karty zgonu niemożliwe będzie załatwienie dalszych formalności. Kartę otrzymuje się od lekarza, który stwierdził zgon. Jest to dokument bezpłatny. Trzeba wiedzieć, że odebranie karty zgonu łączy się z odebraniem zwłok.

Kolejnym miejscem, do którego należy się udać jest Urząd Stanu Cywilnego. Tam zgłosić należy zgon. Należy to zrobić najpóźniej trzeciego dnia od śmierci.

organizacja pogrzebu

W organizacji pogrzebu oczywiście niezbędne będą profesjonalne usługi pogrzebowe. W tym celu należy zgłosić się do zakładu pogrzebowego. W zakładzie należy okazać kartę zgonu. W zakładzie pogrzebowym ustalane są wszystkie szczegóły i formalności dotyczące pochówku. Jest to np. ustalenie terminu pogrzebu, wybór cmentarza, na którym na odbyć się pogrzeb, a także oczywiście wybór trumny lub urny jeśli zdecydujemy się na kremację. Zakres usług zakładów pogrzebowych jest bardzo różny. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Oprócz organizacji pogrzebu zakład pogrzebowy może także w naszym imieniu załatwić formalności związane z zasiłkiem pogrzebowym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz z wydaniem aktu zgonu w Urzędzie Cywilnym. Zakład pogrzebowy można odszukać w internecie. W tym celu wystarczy w wyszukiwarce wpisać takie frazy jak „usługi pogrzebowe Lublin” lub „zakład pogrzebowy z Lublina”.

Jeśli pogrzeb ma być religijny udać należy się także do kościoła. Tam z księdzem ustalone zostaną wszystkie szczegóły pochowku. Zarówno msza święta, jak i czynności w kaplicy oraz na cmentarzu. Nie można także zapomnieć o kontakcie z administracją cmentarza w celu ustalenia miejsca pochówku. Tym jednak często może zająć się w naszym imieniu zakład pogrzebowy Lublin. Warto jest jak najwięcej czynności przekazać do organizacji właśnie zakładowi pogrzebowemu. Dzięki temu w tym ciężkim czasie sami będziemy mieli mniej na głowie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments