Krematorium w Lublinie – czy protesty mieszkańców są słuszne ?

Do redakcji dotarły informacje od mieszkańców Lublina, a dokładniej Czerniejowa z okolic Lublina związane bardzo mocno z branżą pogrzebową.
Pod Adresem Czerniejów 183 otwarto pomimo ponad 2-letnich protestów i wręcz blokady budowy spopielarnię zwłok. Protestujący obawiają się zanieczyszczenia, nieestetycznego dymu a przede wszystkim przykrych zapachów. Argumentują, że powstało ono 100 metrów od kościoła, 150 metrów od sklepu i 200 metrów od szkoły.

W celu lepszego zrozumienia mieszkańców, spieszymy informować, że pomimo niższych kosztów pochówków kremacyjnych i dużo łatwiejszego dochowania urny do istniejącego już grobu sami mieszkańcy Lublina i okolic w zdecydowanej mniejszości decydują się na ten zabieg. Z pewnością wpływ na ich postawę ma znajdujący się w Lublinie Majdanek tj. dawne Kriegsgefangenenlager Maydanek, KL Majdanek – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i jeniecki w Lublinie, w którym okupant mordował ludzi w latach 1941-1944. Na terenie obozu znajdowały się piece kremacyjne i nie pozostaje to bez wpływu na świadomość mieszkańców. Dodatkowo na terenie Polski funkcjonuje 49 krematoriów z czego to w Czerniejowie jest nadal jedynym w województwie Lubelskim.

pogrzeby w lublinie

Bardzo niewiele spopielarni zwłok funkcjonuje na wschód od linii Wisły, co może wynikać z bardziej konserwatywnego światopoglądu mieszkańców i większego przywiązania do tradycji. Czerniejów to miejscowość posiadająca 831 mieszkańców, bardzo przywiązanych do lokalnych tradycji i dumnych z XVII wiecznego kościoła pw. św Wawrzyńca, który przyciągał turystów. Sytuacja w której niemal cała gmina jednoczy się przeciw inwestycji budzi podziw i pokazuje, że lokalna społeczność potrafi się zorganizować i rozumie idee tzw.. dobra wspólnego. Kolejnym usprawiedliwieniem dla mieszkańców jest fakt iż w pierwszym tygodniu listopada 2017 roku, jak opisują lokalne media, doszło do awarii pieca i z komina krematorium w pod lubelskim Czerniejowie wydobywał się czarny i gryzący dym a cała wieś została „otulona”zapachem powodującym wymioty. Po dokładnej obserwacji wynika jednak że był to jednorazowy incydent związany z usunięta dość szybko usterką.

Redakcja rozumie zarówno postawę mieszkańców do której mają oni bezsprzecznie prawo jak i fakt że inwestycja ta będzie opowiadała na zapotrzebowanie mieszkańców województwa lubelskiego na kremacje, której ilość stopniowo i nie tak dynamicznie jak w innych regionach Polski – rośnie. W okolicach Lublina planowana jest budowa kolejnego krematorium w Jaszczowie. I w tym przypadku pojawiają się pierwsze protesty. „Krematorium jest z pewnością potrzebne ale czy musi działać w sąsiedztwie terenów zabudowanych?

Rynek usług pogrzebowych w Lublinie ulega ciągłemu rozwojowi i przeobrażeniom. Na terenie miasta funkcjonuje co najmniej kilka firm prezentujących europejski i światowy standard funeralny. Jeśli zastanawiają się Państwo nad kremacją, i nie wiedza na jaką formę pochówku się zdecydować, najlepiej wybrać jedną z firm pogrzebowych znajdujących się pod adresem https://funer.com.pl/szukaj,Lublin,20,1,1.html. Należy umówić się ze specjalistą, często samym właścicielem zakładu pogrzebowego w Lublinie i dokonać dokładnej analizy wszelkich za i przeciw tej formie pogrzebu.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł, szkoda że nasze Lubelskie gazety nie poruszają takich ważnych tematów.

Jacek
Jacek
3 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł, to faktycznie problem z lokalizacją krematorium tak aby nie wzbudzało protestów mieszkańców pzdr.

Anna
Anna
1 rok temu

Jak zbudują w Lublinie nowy cmentarz , to będzie kolejne. Takie czasy i tak się teraz chowa…