Skąd kupować kwiaty na pogrzeb?

Pogrzeby to ta część naszego życia, której niestety ani nie oczekujemy, ani nie lubimy. Jednak w tym smutnym czasie, należy okazać szacunek osobie zmarłej. Zwykle odbywa się to przez uczestniczenie w obrzędzie pogrzebu, jak również wyrażamy go, przynosząc na grób kwiaty.

Tak jak i w przypadku innych uroczystości, również na pogrzebie obowiązują pewne zasady, których należny przestrzegać. Ogromne znaczenie ma tu dobór odpowiednich wiązanek, kolorów, a nawet rodzajów kwiatów. Nie wszystkie bowiem nadają się na tą uroczystość. Jak więc najlepiej wybrać? Tu z pomocą przyjdą doświadczeni floryści (np. kwiaciarnia Elusia z Warszawy), którzy dokładnie wskażą jakie kwiaty należy wybrać. Nie bójmy się więc pytać.

Kwiaty są symbolicznym gestem pożegnania, za pomocą których możemy oddać cześć zmarłej osobie. To też dzięki kwiatom (wieńce pogrzebowe lub wiązanki) tworzymy podniosłą atmosferę podczas uroczystości pogrzebowej. W naszej kulturze pogrzeb ma charakterystyczny podniosły i poważny ton, przez co należy pamiętać, że nie powinny się na nim pojawiać zabawne akcenty. Stąd tak ważny jest wybór odpowiedniej oprawy.

Kwiaty czy wieńce pogrzebowe?

Każda z tych form jest odpowiednia, jednak przed dokonaniem zakupu bierze się pod uwagę rodzaj naszej relacji z osobą zmarłą i jej rodziną. Zwykle te najbardziej okazałe, największe wiązanki pochodzą od najbliższej rodziny, z kolei dalsi znajomi ograniczają się do skromniejszej ilości kwiatów. Wieńce pogrzebowe też zwykle kupowane są przez najbliższych.

Wieńce pogrzebowe są najczęściej wybierane na pogrzeby, ponieważ charakteryzują się rozmachem i specyficzną szarfą, na której wykaligrafowane są specjalne wyrazy naszej żałoby. Często ozdobione są dodatkowymi gałązkami z drzew/krzewów iglastych.

Wiązanki kwiatowe są skromniejszą formą pożegnania, jednak równie stosowną. Zazwyczaj składają się z samych (świeżych) kwiatów, jednak nie jest to regułą. Jeżeli zależy nam, aby wiązanka przetrwała dłużej, można ją zamówić z kwiatów sztucznych, które w dzisiejszych czasach doskonale naśladują te świeże.

Bukiety i pojedyncze kwiaty doskonale prezentują się, kiedy robione są ze świeżych kwiatów. Zwykle odbiera się je z kwiaciarni przed samą uroczystością, by były jak najdłużej świeże.

Symbolika kwiatów na pogrzeb

O wszystkich najczęściej wybieranych kwiatach na pogrzeb z pewnością opowie nam fachowy zespół z kwiaciarni. W Warszawie doskonałym miejscem do odwiedzenia jest kwiaciarnia Elusia (kwiatyelusia.pl), gdzie zostanie nam doradzone, jak przygotować się do tej uroczystości. Każdy z kwiatów wybierany do wiązanek czy wieńców, ma swoją symbolikę, warto więc ją poznać przed zakupem:

– goździki – symbolizują miłość, hołd i pamięć.
– mieczyki – kojarzone są z moralnością, a ponadto uosabiają siłę charakteru.
– chryzantemy – to kwiaty będące symbolem smutku, śmierci i rozpaczy.
– lilie – symbolizują czystość, niewinność oraz współczucie najbliższej rodzinie zmarłego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments