Czy kremacja jest dobrym rozwiązaniem?

Każdy wie, że śmierć bliskiej osoby to ogromna tragedia zmieniająca realia funkcjonowania rodziny zarówno krótko, jak i długo terminowo. Niestety w pierwszych dniach po śmierci konieczne jest powściągnięcie emocji i rozważne zaplanowanie ostatniego pochówku. Tak, aby był on godny oraz zgodny z wolą zmarłej osoby. Jedną z kwestii do rozważenia jest kremacja.

Czy kremacja jest zgodna z wiarą katolicką?

Współcześnie rosnąca ilość zakładów oferuje usługi pogrzebowe obejmujące kremację. Jest to jeden z tematów, który wzbudza największe emocje, szczególnie wśród starszych członków rodziny. Dla znakomitej większości Polaków kluczowym pytaniem jest to, czy kremacja jest zgodna z doktryną kościoła katolickiego. Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak, ale pod jednym warunkiem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakład pogrzebowy zorganizował kremację. Chociaż przez setki lat kościół zakazywał tego rodzaju praktyk, to obecnie instytucja kościelna podchodzi do kremacji z dużą wyrozumiałością. Jedyną przyczyną, która z punktu widzenia wiary uniemożliwia kremację jest sytuacja, w której spopielenie miało by być formą celowego wykazania braku szacunku dla kościoła.

Ponadto tego rodzaju praktyka pociąga za sobą nieco komplikacji związanych z pochówkiem. Zgodnie z stanowiskiem kościoła katolickiego msza święta i pożegnanie zmarłego powinno odbyć się nad trumną z ciałem. Dopiero po uroczystości możliwe jest spopielenie zwłok i złożenie ich w grobie lub kolumbarium. Nie wynika to z zasad wiary, a jest jedynie rezultatem kultywowania tradycji.

Czy kremacja się opłaca i gdzie się zgłosić?

Jednym z lepszym zakładów jest funkcjonujący na terenie Katowic Zakład Pogrzebowy Kuleczka https://pogrzebykuleczka.pl/. Korzystając ze wsparcia można mieć pewność sprawnej pomocy wraz z pełnym poszanowaniem zmarłego, jak i rodziny. Zakład zajmie się wszystkimi kwestiami formalnymi, organizacją pochówku oraz wesprze rodzinę w zakupie urny oraz dewocjonaliów.

Większości przypadków pochówek wraz z kremacją jest tańszy, aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnego pogrzebu. Wynika to z stosunkowo niskich cen urn. Ponadto decydując się na tę formę pochówku popioły można złożyć w kolumbarium, co oznacza brak konieczności budowy nagrobka, jeżeli takowy nie istnieje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments